Nowa polityka prywatnosci i plików Cookies - przeczytaj

Szukaj:
Alfabetyczna lista leków: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z
   Zapisz się na bezpłatny biuletyn!
   e-mail:
 
   Specjalista Pacjent
Strona główna > Publikacje > Pacjent > Suplementy diety > Preparaty z wyciągiem z liści Miłorz...
Preparaty z wyciągiem z liści Miłorzębu Japońskiego - Ginko Biloba
| Wyślij znajomemu | Wydrukuj tę stronę
Powiadom znajomego o tej stronie
E-mail nadawcy:
E-mail odbiorcy:
Możesz podać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami.
Treść wiadomości:
ukryj
ukryj

... proszę czekać ...

Suplementy diety – czy można je bezpiecznie stosować?

Czy każdy z nas odróżnia lek od suplementu diety? Czy na pewno zdajemy sobie sprawę z tego co tak naprawdę niektóre z tych preparatów zawierają w swoim składzie?

Opublikowane w tym roku badanie, przeprowadzone przez pracowników Katedry i Zakładu Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pokazuje co zawierają,  popularne na naszym rynku preparaty z wyciągiem z liści Miłorzębu Japońskiego - Ginko Biloba.

Badaniom poddano 11 preparatów (3 produkty lecznicze i 8 suplementów diety), aby oznaczyć zawartość głównych związków czynnych oraz kwasów ginkgolowych w preparatach dostępnych na naszym rynku zawierających wyciągi z liści miłorzębu.

Okazało się, że jedynie w produktach leczniczych (Bilobil, Ginkofar, Tanakan) i jednym z suplementów diety (Memobon, Laboratorium Medycyny Naturalnej BONIMED) zawartość standaryzowanych wyciągów z miłorzębu japońskiego była zgodna z deklaracją producenta oraz odpowiadała wymaganiom farmakopealnym, czyli spełniała wymogi jakości i bezpieczeństwa stosowania oraz skuteczność działania.

„…Pozostałe suplementy diety posiadały najczęściej zaniżone ilości standaryzowanych wyciągów, a podwyższone kwasów ginkgolowych, uważanych za potencjalnie toksyczne. …”1

Suplementy diety nie powinny być utożsamiane z produktami leczniczymi. Suplement diety, nie leczy ani nie zapobiega chorobie, jest środkiem spożywczym uzupełniającym normalną dietę. Dlatego pacjenci powinni zawsze zwracać uwagę na status preparatu (lek czy suplement diety?), ponieważ tylko odpowiednia zawartość substancji czynnych może gwarantować aktywność leczniczą i bezpieczeństwo stosowania preparatów.

Należy pamiętać o tym, że przed zastosowaniem każdego suplementu diety, szczególnie wówczas gdy zażywamy różne leki,  trzeba zasięgnąć porady farmaceuty lub lekarza aby upewnić się, że suplement, który chcemy używać nie wchodzi w interakcje z innymi produktami, a także nie wpływa negatywnie na  nasz organizm.

Jeżeli stosujemy już suplementy diety, a idziemy do lekarza na wizytę, to nie zapomnijmy mu powiedzieć jakie suplementy i jak długo przyjmujemy. Pamiętajmy, że nadużywanie suplementów diety lub stosowanie tych produktów bez potrzeby, może narazić nas na niepotrzebne obciążanie organizmu, a nawet przyczynić się do pogłębienia problemów zdrowotnych już istniejących.

Źródła: 
1. „Skuteczność i bezpieczeństwo preparatów zawierających Ginko Biloba L.” Dr Anna Gawron-Gzella, mgr Justyna Chanaj, prof. Dr hab. Irena Matławska; Katedra i Zakład Farmakognozji UM w Poznaniu. Farmacja Szpitalna w Polsce i na świecie, Nr1(22)/2012, str. 37-47

Polecamy również artykuł SUPLEMENTY DIETY W OBROCIE HANDLOWYM – ZAGROŻENIA

Powered by JamnikCMS
© 2010 Centrum Informacji o Leku. Podpisujemy się pod zasadami HONcode.