Nowa polityka prywatnosci i plików Cookies - przeczytaj

Szukaj:
Alfabetyczna lista leków: A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z
   Zapisz się na bezpłatny biuletyn!
   e-mail:
 
   Specjalista Pacjent
Reklama
Prestarium 5 mg
| Wyślij znajomemu | Wydrukuj tę stronę
Powiadom znajomego o tej stronie
E-mail nadawcy:
E-mail odbiorcy:
Możesz podać kilka adresów, rozdzielając je przecinkami.
Treść wiadomości:
ukryj
ukryj

... proszę czekać ...

Prestarium 5 mg

tabletki powlekane
Substancja czynna:
Perindopril
Kod ATC:
C 09 A A 04

Synonimy

Perindopril Perindopriili; Périndopril; Perindoprilum
T1 ikoTrymestr 2,3. T2 ikoT3 iko?prowadzenie_pojazdow iko
Ulotka informacyjna dla pacjenta dołączona jest do opakowania leku.
Zawiera informacje przeznaczone dla pacjenta na temat właściwego stosowania leku.
Opis produktu ma charakter informacyjny, przed zastosowaniem należy zapoznać się z oryginalną ulotką lub charakterystyką produktu.

Prestarium 5 mg

5 mg, tabletki powlekane
Perindoprilum argininum

Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku

 • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
 • Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdy potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja.
 • Lek ten został przepisany ściśle określonej osobie i nie należy go przekazywać innym, gdyż może im zaszkodzić, nawet, jeśli objawy ich choroby są takie same.
 • Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza.

Spis treści ulotki:

 1. Co to jest lek Prestarium 5 mg i w jakim celu się go stosuje
 2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Prestarium 5 mg
 3. Jak stosować lek Prestarium 5 mg
 4. Możliwe działania niepożądane
 5. Jak przechowywać lek Prestarium 5 mg
 6. Inne informacje

1. CO TO JEST LEK PRESTARIUM 5 mg I W JAKIM CELU SIĘ GO STOSUJE

Tabletki powlekane Prestarium 5 mg zawierają peryndopryl, który jest inhibitorem enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitor ACE). Peryndopryl działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu przepompowywanie krwi.

Lek Prestarium 5 mg jest stosowany:

 • w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego);
 • w leczeniu niewydolności serca (sytuacja, kiedy serce nie jest w stanie pompować ilości krwi wystarczającej do zaspokojenia potrzeb organizmu);
 • w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia incydentów sercowych, takich jak zawał serca u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, którzy przebyli zawał serca i (lub) operację poprawiającą zaopatrzenie serca w krew poprzez rozszerzenie naczyń dostarczających krew (stabilna choroba wieńcowa jest stanem, w którym zaopatrzenie serca w krew jest zmniejszone lub zablokowane).

2. INFORMACJE WAŻNE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU PRESTARIUM 5 mg

Kiedy nie stosować leku Prestarium 5 mg:

 • jeśli u pacjenta występuje uczulenie (nadwrażliwość) na peryndopryl, inne inhibitory konwertazy angiotensyny lub którykolwiek z pozostałych składników leku;
 • jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej 3 miesiąca (lepiej także unikać stosowania leku Prestarium 5 mg we wczesnej ciąży - patrz punkt dotyczący ciąży);
 • jeśli podczas wcześniejszego leczenia inhibitorem ACE wystąpiły takie objawy jak: świszczący oddech, obrzęk twarzy, języka lub gardła, intensywne swędzenie lub ciężkie wysypki skórne lub jeśli pacjent albo członek jego rodziny miał takie objawy w innych okolicznościach (stan nazywany obrzękiem naczynioruchowym).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Prestarium 5 mg

Przed zażyciem leku Prestarium 5 mg należy porozmawiać z lekarzem Jeśli jakakolwiek z poniższych sytuacji dotyczy pacjenta:

 • jeśli u pacjenta stwierdzono stenozę aorty (zwężenie głównego naczynia krwionośnego prowadzącego z serca), kardiomiopatię przerostową (choroba mięśnia serca) lub zwężenie tętnic nerkowych (tętnice zaopatrujące nerki w krew);
 • jeśli występują jakiekolwiek inne choroby serca; -jeśli występują choroby wątroby;
 • jeśli występują choroby nerek lub jeżeli pacjent jest poddawany dializie;
 • jeśli stwierdzono kolagenozy (choroby tkanki łącznej), takie jak toczeń układowy czy twardzina;
 • jeśli rozpoznano cukrzycę;
 • w przypadku stosowania diety ubogosolnej lub stosowania zamienników soli zawierających potas;
 • w przypadku znieczulenia i (lub) zabiegu chirurgicznego;
 • w przypadku poddawania się zabiegowi aferezy LDL (usuwanie cholesterolu z krwi przy użyciu specjalnego urządzenia);
 • jeśli pacjent jest poddawany leczeniu odczulającemu w celu zmniejszenia działania alergicznego na użądlenie pszczół i os;
 • jeśli u pacjenta ostatnio występowała biegunka albo wymioty lub pacjent jest odwodniony; -jeśli u pacjenta rozpoznano nietolerancję pewnych cukrów;
 • pacjentka musi powiedzieć lekarzowi, jeśli myśli, że jest (lub może być) w ciąży. Lek Prestarium 5 mg nie jest zalecany we wczesnym etapie ciąży i nie wolno go przyjmować, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej 3 miesiąca, ponieważ lek może powodować poważne uszkodzenie u dziecka, jeżeli jest stosowany w tym stanie (patrz punkt dotyczący ciąży).

Lek Prestarium 5 mg nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży.

Stosowanie leku Prestarium 5 mg z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Na leczenie z zastosowaniem leku Prestarium 5 mg mogą mieć wpływ inne leki, takie jak:

 • inne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego, w tym leki moczopędne (leki zwiększające ilość wytwarzanego w nerkach moczu);
 • leki moczopędne oszczędzające potas (spironolakton, triamteren, amiloryd), preparaty potasu lub zamienniki soli kuchennej zawierające potas;
 • lit stosowany w manii lub depresji;
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen) stosowane przeciwbólowo lub duże dawki kwasu acetylosalicylowego;
 • leki stosowane w leczeniu cukrzycy (takie jak insulina lub metformina);
 • leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak: depresja, lęk, schizofrenia itd. (np. trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne);
 • leki immunosupresyjne (zmniejszające reakcje obronne organizmu) stosowane w leczeniu zaburzeń autoimmunologicznych lub stosowane po przeszczepach (np. cyklosporyna);
 • allopurynol (stosowany w leczeniu dny moczanowej);
 • prokainamid (stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca);
 • leki rozszerzające naczynia krwionośne, w tym azotany;
 • heparyna (lek stosowany w celu rozrzedzenia krwi);
 • leki stosowane w leczeniu niskiego ciśnienia tętniczego, wstrząsu lub astmy (np. efedryna, noradrenalina lub adrenalina).

Stosowanie leku Prestarium 5 mg z jedzeniem i piciem
Zaleca się zażywanie leku Prestarium 5 mg przed posiłkiem.

Ciąża
Pacjentka musi powiedzieć lekarzowi, jeśli myśli, że jest (lub może być) w ciąży. Zazwyczaj lekarz zaleci przerwanie przyjmowania leku Prestarium 5 mg przed zajściem w ciążę lub gdy tylko pacjentka dowie się, że jest w ciąży oraz zaleci zażywanie innego preparatu zamiast leku Prestarium 5 mg. Lek Prestarium 5 mg nie jest zalecany we wczesnym etapie ciąży i nie wolno go przyjmować, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej 3 miesiąca, ponieważ lek może powodować poważne uszkodzenie u dziecka, jeżeli jest stosowany po trzecim miesiącu ciąży.

Karmienie piersią
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi lub zaczyna karmić piersią. Lek Prestarium 5 mg nie jest zalecany u matek, które karmią piersią, a lekarz może wybrać inną metodę leczenia, jeśli pacjentka chce karmić piersią, zwłaszcza, gdy dziecko jest noworodkiem albo było urodzone przedwcześnie.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Lek Prestarium 5 mg zwykle nie wpływa na czujność, ale u pewnych pacjentów mogą wystąpić zawroty głowy lub osłabienie związane z niskim ciśnieniem tętniczym. W takiej sytuacji zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych może być zaburzona.

Ważne informacje o niektórych składnikach leku Prestarium 5 mg
Lek Prestarium 5 mg zawiera laktozę. Jeśli pacjent był poinformowany przez lekarza o nietolerancji pewnych cukrów, przed zastosowaniem tego leku należy skontaktować się z lekarzem.

3. JAK STOSOWAĆ LEK PRESTARIUM 5 mg

Lek Prestarium 5 mg należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody, najlepiej codziennie o tej samej porze, rano przed posiłkiem. Dawkę odpowiednią dla pacjenta ustala lekarz.

Zazwyczaj dawki są następujące:
Nadciśnienie tętnicze: zazwyczaj dawka początkowa i podtrzymująca wynosi 5 mg, podawana raz na dobę. Po miesiącu leczenia w razie potrzeby dawka może być zwiększona do 10 mg podawanych raz na dobę. Dawka 10 mg na dobę jest największą dawką zalecaną w nadciśnieniu tętniczym.
U pacjentów w wieku 65 lat lub starszych zazwyczaj dawka początkowa wynosi 2,5 mg, podawana raz na dobę. Po miesiącu leczenia dawka może być zwiększona do 5 mg raz na dobę, a następnie w razie konieczności do 10 mg raz na dobę.

Niewydolność serca: zazwyczaj dawka początkowa wynosi 2,5 mg, podawana raz na dobę. Po dwóch tygodniach leczenia dawka może być zwiększona do 5 mg podawanych raz na dobę. Jest to największa dawka zalecana w niewydolności serca

Stabilna choroba wieńcowa: zazwyczaj dawka początkowa wynosi 5 mg, podawana raz na dobę. Po dwóch tygodniach leczenia dawka może być zwiększona do 10 mg podawanych raz na dobę. Jest to największa dawka zalecana w tym wskazaniu.
U pacjentów w wieku 65 lat lub starszych zazwyczaj dawka początkowa wynosi 2,5 mg podawana raz na dobę. Po tygodniu leczenia dawka może być zwiększona do 5 mg podawanych raz na dobę, a po kolejnym tygodniu - do 10 mg raz na dobę.

Zażycie większej niż zalecana dawki leku Prestarium 5 mg
W przypadku zażycia za dużej liczby tabletek należy jak najszybciej powiadomić lekarza lub zgłosić się do szpitala na ostry dyżur.
Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania jest obniżenie ciśnienia tętniczego, co może spowodować zawroty głowy i omdlenia. W takiej sytuacji pomocne jest ułożenie pacjenta z uniesionymi nogami.

Pominięcie zażycia dawki leku Prestarium 5 mg
Ważne jest, aby przyjmować lek regularnie, wtedy jego działanie jest najlepsze.
Należy przyjąć zapomnianą dawkę jak najszybciej, z wyjątkiem sytuacji, gdy zbliża się pora przyjęcia
kolejnej dawki. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku Prestarium 5 mg
Ponieważ leczenie z zastosowaniem Prestarium 5 mg jest długotrwałe, przed przerwaniem leczenia należy porozumieć się z lekarzem.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

4. MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Jak każdy lek, Prestarium 5 mg może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie poinformować lekarza:

 • obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, trudności w oddychaniu;
 • silne zawroty głowy lub omdlenie;
 • niezwykle szybkie lub nieregularne bicie serca.

Działania niepożądane, uporządkowane według zmniejszającej się częstości występowania, są:

 • częste (występujące rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów ale częściej niż u 1 na 100 pacjentów): bóle głowy, zawroty głowy, uczucie mrowienia, zaburzenia widzenia, szumy uszne (wrażenie słyszenia dźwięków), uczucie pustki w głowie związane z niskim ciśnieniem tętniczym, kaszel, duszność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, ból brzucha, zaburzenia smaku, niestrawność lub trudności z trawieniem, biegunka, zaparcia), reakcje alergiczne (takie jak wysypki, świąd), skurcze mięśni, uczucie zmęczenia;
 • niezbyt częste (występujące rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów ale częściej niż u 1 na 1000 pacjentów): zmiany nastroju, zaburzenia snu, skurcz oskrzeli (uczucie ściskania w klatce piersiowej, sapanie i duszność), suchość w ustach, obrzęk naczynioruchowy (objawy takie jak sapanie, obrzęk twarzy, języka lub gardła, nasilone swędzenie lub ciężkie wysypki), zaburzenia czynności
  nerek, impotencja, pocenie się;
 • bardzo rzadkie (występujące rzadziej niż u 1 na 10000 pacjentów): dezorientacja, zaburzenia sercowo-naczyniowe (zaburzenia rytmu serca, dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego oraz udar), eozynofilowe zapalenie płuc (rzadki typ zapalenia płuc), zapalenie błony śluzowej nosa (obrzęk lub wyciek z nosa), rumień wielopostaciowy, zaburzenia krwi, trzustki lub wątroby.
 • w przypadku pacjentów z cukrzycą może wystąpić hipoglikemia (bardzo małe stężenie cukru we krwi);
 • donoszono o zapaleniu naczyń.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

5. JAK PRZECHOWYWAĆ LEK PRESTARIUM 5 mg

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności
oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty w celu ochrony przed wilgocią.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać
farmaceutę co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronić
środowisko.

6. INNE INFORMACJE

Co zawiera lek Prestarium 5 mg

 • Substancją czynną jest peryndopryl z argininą. Jedna tabletka powlekana zawiera 3,395 mg peryndoprylu (co odpowiada 5 mg peryndoprylu z argininą).
 • Inne składniki rdzenia tabletki: laktoza jedno wodna, magnezu stearynian, maltodekstryna, krzemionka koloidalna hydrofobowa, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A); składniki otoczki: glicerol, hypromeloza, kompleks miedziowy chlorofiliny, makrogol 6000, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E171).

Jak wygląda lek Prestarium 5 mg i co zawiera opakowanie
Lek Prestarium 5 mg jest dostępny w opakowaniach zawierających 30 lub 90 jasnozielonych, podłużnych tabletek powlekanych z oznakowaniem z jednej strony i z rowkiem ułatwiającym dzielenie po obu stronach. Tabletka może być podzielona na połowy.

Podmiot odpowiedzialny:
Les Laboratoires Servier
22, rue Garnier
92200 Neuilly sur Seine
Francja

Wytwórca:
ANPHARM Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne S.A.
ul. Annopol 6B
03-236 Warszawa

Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:

Austria Coversum-Arginin 5 mg-Filmtabletten
Belgia COVERSYL 5 mg
Cypr COVERSYL 5 mg
Republika Czeska Prestarium Neo
Dania COVERSYL NOVUM 5 mg
Estonia Prestarium Arginine 5 mg
Finlandia COVERSYL NOVUM 5 mg
Francja COVERSYL 5 mg
Niemcy COVERSUM Arginin 5 mg
Grecja COVERSYL 5 mg
Węgry ARMIX Arginin 5 mg
Islandia COVERSYL NOVUM 5 mg
Irlandia COVERSYL Arginine 5 mg film-coated tablets
Włochy COVERSYL 5 mg
Łotwa PRESTARIUM 5 mg
Litwa PRESTARIUM 5 mg
Luksemburg COVERSYL 5 mg
Malta COVERSYL 5 mg
Holandia COVERSYL arg 5 mg
Norwegia PERINDOPRILARGININ SERVIER 5 mg
Polska PRESTARIUM 5 mg
Portugalia COVERSYL 5 mg
Republika Słowacka PRESTARIUM A 5 mg
Słowenia BIOPREXANIL 5 mg
Hiszpania COVERSYL 5 mg
Szwecja COVERSYL NOVUM 5 mg
Wielka Brytania COVERSYL Arginine 5 mg

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego:

Polska
Servier Polska Sp. z o.o.
ul. Jana Kazimierza 10
01-248 Warszawa
Nr telefonu: (22) 594-90-00

Data zatwierdzenia ulotki: 04.05.2010

Powered by JamnikCMS
© 2010 Centrum Informacji o Leku. Podpisujemy się pod zasadami HONcode.