COVID-19 Vaccine Janssen: ryzyko występowania zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością

Submitted by admin on Tue, 05/04/2021 - 11:24

COVID-19 Vaccine Janssen: związek pomiędzy zastosowaniem szczepionki, a występowaniem zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością

Firma Janssen-Cilag International NV w porozumieniu z Europejską Agencją Leków oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pragnie przekazać następujące informacje:

Podsumowanie

VAXZEVRIA/COVID-19 Vaccine AstraZeneca: ryzyko zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością

Submitted by admin on Tue, 05/04/2021 - 11:06

VAXZEVRIA/COVID-19 Vaccine AstraZeneca: związek pomiędzy szczepionką a występowaniem zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością

AstraZeneca AB w porozumieniu z Europejską Agencją Leków ( ang. EMA - European Medicines Agency) oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pragnie przekazać następujące informacje:

Podsumowanie

Xeljanz (tofacytynib): Wstępne wyniki badania klinicznego dotyczące zwiększonego ryzyka poważnych zdarzeń niepożądanych

Submitted by admin on Tue, 05/04/2021 - 10:58

Xeljanz (tofacytynib): Wstępne wyniki badania klinicznego dotyczące zwiększonego ryzyka poważnych zdarzeń niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów złośliwych (z wyłączeniem NMSC, ang. non-melanoma skin cancer) podczas stosowania tofacytynibu w porównaniu z inhibitorami TNF-alfa


Firma Pfizer Europe MA EEIG w porozumieniu z Europejską Agencją Leków (EMA) oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) pragnie przekazać następujące informacje:

Zolgensma (onasemnogen abeparwowek): Ryzyko wystąpienia mikroangiopatii zakrzepowej

Submitted by admin on Sat, 03/27/2021 - 12:21

Firma Novartis Gene Therapies EU Limited w porozumieniu z Europejską Agencją Leków i Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pragnie poinformować Państwa o ryzyku wystąpienia mikroangiopatii zakrzepowej (ang. thrombotic microangiopathy, TMA) po leczeniu produktem leczniczym Zolgensma (onasemnogen abeparwowek).

Podsumowanie

Chronofarmakologia - co warto wiedzieć? Cz. 1

Submitted by admin on Wed, 02/24/2021 - 13:23

Życie na Ziemi jest dostosowane do rotacji naszej planety. Znajomość rytmów okołodobowych doprowadziła do rozwoju chronofarmakologii i chronoterapii– dziedzin, które badają sposoby poprawy działania leków i terapii w oparciu o zegar okołodobowy człowieka.

Od wielu lat wiemy, że organizmy żywe, w tym ludzie, posiadają wewnętrzny, biologiczny zegar, który pomaga nam przewidywać i dostosowywać się do regularnego rytmu dnia. Okołodobowa zmienność indukuje tymczasową koordynację procesów fizjologicznych, która jest niezbędna do zapewnienia homeostazy i zdrowia. (rys. 1)

Zmiana kategorii dostępności z Rp na OTC dla produktu leczniczego Maxigra Max

Submitted by admin on Sun, 02/07/2021 - 19:43

Prezes URPL 18 stycznia 2021 roku wydał decyzję nr UR/ZD/0050/21 dotyczącą zmiany kategorii dostępności z Rp na OTC dla produktu leczniczego Maxigra Max, Sildenafilum, tabletki, 50 mg, nr pozwolenia: 10309.

Decyzja Prezesa Urzędu w sprawie niniejszej zmiany kategorii dostępności weszła w życie z dniem  18 stycznia 2021 roku.